Estetyka vintage: podróż w czasie w stylu i modzie

Estetyka vintage: podróż w czasie w stylu i modzie

czytania - słowa

Estetyka vintage jest obecna wszędzie, prawda? Jeśli jeszcze nie rozumiesz w pełni jej znaczenia lub potrzebujesz inspiracji dla swojej estetyki, nie martw się, mamy Cię!

W ostatnich latach pojawiło się około pół miliona różnych estetyk, od #cottagecore po #retroaesthetic. W tym wpisie przyjrzymy się znaczeniu estetyki vintage i jej związkom z innymi estetykami.

Jako milenialsi, jesteśmy zdezorientowani widząc nieskończoną ilość estetyk wokół nas. W moim czasie byliśmy obsesyjni gatunkami muzycznymi; byli fani rocka, gotyku, punku, rapu i miłośnicy muzyki disco w klasie, i tyle. Ludzie podejmowali decyzje i trzymali się jednego stylu, przeważnie. Skakanie między gatunkami było dosyć nudne, słuchanie Britney jednego dnia i Iron Maiden następnego było niemal niedopuszczalne, zdecydowanie bluźnierstwem.

Cóż, to się całkowicie zmieniło, dzięki Bogu. Nie ma sensu ograniczać się do jednego stylu i gatunku, żyjemy w świecie, w którym wszystko jest w zasięgu jednego kliknięcia dla każdego.

To całkowicie normalne, jeśli jesteś smutny w poniedziałek, ale we wtorek chcesz świętować, jakby nie było środy. Jeszcze bardziej akceptowalne jest wyrażenie tego poprzez swój codzienny strój i estetykę.

1) Więc czym dokładnie jest estetyka vintage?

Estetyka vintage to ogólny termin obejmujący wiele różnych stylów. Jeśli wyszukasz tagu #vintageaesthetic na Instagramie, zobaczysz naprawdę eklektyczne obrazy.

Aby zrozumieć, co mają ze sobą wspólnego te style, spójrzmy na to, co oznaczają te dwa słowa oddzielnie.

Vintage oznacza wszystko, co nie jest nowe (ma przynajmniej 15-20 lat) i nie jest stare (nie ma 100 lat). Dlatego możemy mówić o vintage z lat 2000, vintage z lat 90. i vintage z lat 40. również.

Słowo "estetyka" wywodzi się od greckiego "aisthetikos" i oznacza wrażliwość, percepcję, nawet zmysłowość. Według Wikipedii, "estetyka to gałąź filozofii zajmująca się naturą piękna i gustem". Jako przymiotnik, oznacza coś pięknego lub przyjemnego.

Łącząc te słowa, estetyka vintage oznacza zanurzenie się w ideałach piękna minionych dekad.

Jak ubrać się w estetykę vintage Teraz możesz zapytać: "wszystko to jest fajne i pouczające... ale chcę emanować estetyką vintage, jak się ubieram?"

Ponieważ estetyka vintage różni się w zależności od dekady i stylu, nie ma surowych zasad, jak to robić "dobrze".

Po prostu odwiedź kilka sklepów z odzieżą vintage lub charytatywnych; znajdziesz unikalne i autentyczne kawałki w każdym second-handzie. Najlepsze sklepy vintage online prezentują te ubrania doskonale stylizowane; łatwo możesz czerpać pomysły na zestawy z nich.

To naprawdę takie proste. Nie potrzebujesz konsultantów mody ani pierwszorzędnych stylistów. Rzeczy niskiej jakości nie przetrwają dziesięcioleci.

Jak marki szybkiej mody wykorzystują estetykę vintage i dlaczego to jest złe dla nas Marki szybkiej mody, te niedbałe i nieodpowiedzialne, które już dobrze znamy, zaczęły nawet się apropiować estetyki vintage, co jest dość absurdalne. Chodzi o to, że nie musisz niczego produkować, aby uzyskać coś vintage. Już to tam jest. Musisz tylko to wziąć. Przerobić. Odnowić. Przebudować.

Teraz, zdobądźmy kilka pomysłów na twoje zestawy i przyjrzyjmy się różnym estetykom minionych dekad. Najpierw podróż w czasie przez ostatnie sto lat.

2) Estetyka vintage lat 2000's Y2K

Plisowane spódnice, dresowe spodnie, koraliki w kształcie motyli i biodrowe spodnie. Tak, to są lata 2000. Tylko diabeł wie, jak ta era, zaznaczona przez cienkie brwi Paris Hilton i Christiny Aguilery, powróciła do mody. Szczerze mówiąc, naprawdę spodziewałem się, że po kilku latach odrodzenia lat 90. wrócimy do lat 60., i nie będziemy musieli ponownie nosić tych niskich spodni... cóż, pech. Więc wyjmij te spodnie z efektem wypranego kamieniem i zdobione pasy z koralikami.

3) Estetyka vintage lat 90's grunge

O, dobre, stare lata 90., ostatnia dekada bez Internetu. Nic dziwnego, że powrót lat 70. ze swoim stylu hippie flower-power był jednym z głównych trendów mody. Drugim, zupełnie przeciwnym, był grunge Kurta Cobaina. Koszule drwala, przepastne jeansowe kurtki, Chuck Taylors i rozdartych jeansy w stylu "mom" na wygrane.

4) Estetyka vintage lat 80's retro

Dzięki "Stranger Things" moda lat 80. powraca. Dziwne geometryczne wzory, brzydkie swetry i nie wspominając już o super modnych marynarkach feministek o szerokich ramionach i bufiastych rękawach, o gigantycznym rozmiarze.

5) Estetyka vintage lat 70's hippie

Ze względu na swój renesans w latach 90., mody lat 70. hippie wydaje się powrócić podwójnie teraz: mamy haftowane elementy, skórzane marynarki w stylu blezerów i spiczaste kołnierze znowu. I wreszcie spodnie dzwony zastąpiły obcisłe jeansy!

6) Estetyka vintage lat 60's mod

Moda lat 60., szczególnie w pierwszej połowie dekady, charakteryzuje się przede wszystkim stylem mod stworzonym przez Mary Quant: proste kroje, czyste wzornictwo, odważne geometryczne wzory. Druga połowa to prawie przeciwieństwo: psychodeliczny styl flower-power jest wszystkim, tylko nie czystym, z chaotycznymi wzorami i koszulami z kołnierzykami na stój.

7) Rodzaje estetyk, od fairycore do farmcore:

Ale już wystarczy klasyfikowania wszystkiego według dekad. Jest wiele estetyk, które nie są powiązane z konkretną epoką, ale wciąż mają w sercu nutkę vintage. Spójrzmy na kilka z nich!

Estetyka fairycore

Pierwszy film "Władca Pierścieni" miał swoją premierę w 2001 roku, więc nie dziwi, że nowa fala mody lat 2000 uczyniła skrzydła elfów i motylki obowiązkowymi dodatkami. Szczerze mówiąc, to dosyć pocieszające <3, że to, co było uważane za coś nerdowsko-przegranego w moich czasach, jest teraz tak modne.

8) Estetyka cottagecore / farmcore

Falbanki, koronki, wiejskie bluzki. Dość romantyczne, ale tak właśnie jest z cottagecore. Cóż, nazwa mówi wszystko. Nie zapomnij zrobić zdjęć na polu z wieloma zwierzętami gospodarskimi w tle. Ten styl najbardziej przypomina estetykę vintage lat 70.

Estetyka antique

Ta estetyka upodobnia się do atmosfery przełomu wieków, epoki fin de siècle. Trudno ją odróżnić od fairycore i cottagecore, ponieważ ma również falbanki i te romantyczne detale, ale bez skrzydeł motyli i siana.

Dziękuję! Mam nadzieję, że to jest odpowiednie tłumaczenie.

 

FAQ:


1) Czy estetyka vintage jest wszędzie?


Tak, estetyka vintage jest szeroko rozpowszechniona i można ją znaleźć w wielu różnych obszarach. Od mody i odzieży po projektowanie wnętrz, a nawet w świecie sztuki, istnieje wiele przejawów estetyki vintage.


2) Czym dokładnie jest estetyka vintage?


Estetyka vintage to ogólny termin, który obejmuje różne style. Odnosi się do powrotu i docenienia elementów estetycznych minionych dekad. Obejmuje odzież, akcesoria, meble i inne elementy, które mają co najmniej 15-20 lat.


3) Jak mogę włączyć estetykę vintage do moich strojów?


Nie ma sztywnych i szybkich zasad dotyczących tego, jak włączyć estetykę vintage do strojów. To kreatywny i indywidualny wybór. Możesz poszukać unikalnych elementów w sklepach vintage lub odwiedzić sklepy internetowe oferujące modę vintage. Możesz także łączyć elementy vintage z nowoczesnymi ubraniami, aby wyrazić swój własny styl.4) Jakie inne estetyki są związane z vintage?


Istnieje wiele innych estetyk, które można łączyć z estetyką vintage. Niektóre przykłady to Cottagecore, Retro-Aesthetic, Dark Academia, Grunge i wiele innych. Estetyki te mogą wykorzystywać pewne elementy przeszłości i łączyć je z nowoczesnymi interpretacjami.5) Jak marki fast fashion radzą sobie z estetyką vintage?


Niektóre marki fast fashion zaczęły włączać estetykę vintage do swoich kolekcji. Może to być problematyczne, ponieważ może zmniejszyć wartość i autentyczność estetyki vintage. Ważne jest, aby mieć świadomość, że oryginalne elementy vintage mają swoją historię i niepowtarzalny urok, którego nowo wyprodukowana odzież nie jest w stanie odtworzyć.


Recevez nos articles dans votre boite email.